Każdy kto korzysta z pomocy obrońcy zastanawia się nad poufnością rozmów, oraz korespondencji z nim. swojej praktyce zauważyłam, że do puki nie uświadomię swojego klienta o tajemnicy obrończej – “jak kamień w wodę“, Ci mają opory przed wyjawianiem szczegółów okoliczności sprawy.
Chciałam więc podzielić się tym problemem, bowiem każdy szczegół przekazany obrońcy ma znaczenie (chodź może wydawać się nieistotny). Ale czy organy ścigania (m. in. Policja, CBA czy Straż Graniczna) mogą wykorzystać wszelkie rozmowy/korespondencję z obrońcą?
Czym jest tajemnica obrończa?
Tajemnica obrończa obowiązuje radce prawnego, działającego jako obrońcę. Tajemnicę obrońcą obejmują wszelkie informacje dotyczące klienta i jego spraw uzyskane w każdy sposób w związku z wykonywaniem przez niego jakichkolwiek czynności zawodowych, niezależnie od źródła tych informacji oraz formy i sposobu ich utrwalenia.
Tajemnica obejmuje również wszelkie tworzone przez obrońcę dokumenty oraz korespondencję z klientem i osobami uczestniczącymi w prowadzeniu sprawy – powstałe dla celów związanych z obroną.
Podstawowym źródłem tajemnicy obrończej jest:
„Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.
3. Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.”
Ponadto tajemnicą objęte są także informacje ujawnione obrońcy przed podjęciem przez niego czynności zawodowych, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że ujawnienie nastąpiło dla potrzeb świadczenia pomocy prawnej i uzasadnione było oczekiwaniem, że radca prawny będzie ją świadczył. Jeśli radca prawny ostatecznie nie podjął się obrony również obowiązuje go tajemnica.
Czy obrońce można zwolnić z tajemnicy?
Tajemnica obrończa jest objęta bezwzględną ochroną, nieograniczoną w czasie i NIE MOŻNA obrońcy zwolnić z jej przestrzegania.
Czy można zatrzymać dokumenty/rozmowy stanowiące tajemnicę obrończą?
Dokumenty czy telefon zawierające korespondencję dotyczące sprawy mogą zostać zatrzymane, jednak takie zatrzymanie jest obwarowane konkretną procedurą. Zatrzymanie takie nie jest równoznaczne z ujawnieniem i wykorzystaniem dokumentów z obrońcą. Funkcjonariusz, który dokonuje zatrzymania rzeczy, jeśli został poinformowany lub jeśli zauważył, że w dokumentach lub telefonie znajdują się informacje objęte tajemnicą obrończą, np. korespondencja SMS, powinien bez zapoznawania się z jej treścią zabezpieczyć rzecz i przekazać ją prokuratorowi prowadzącemu sprawę. Informacje obejmujące tajemnicę obrończą nie mogą zostać wykorzystane w sprawie (art. 226 k.p.k.)
art. 225 § 1 Kodeksu postępowania karnego
„ Jeżeli kierownik instytucji państwowej lub samorządowej albo też osoba, u której dokonano zatrzymania rzeczy lub u której przeprowadza się przeszukanie, oświadczy, że wydane lub znalezione przy przeszukaniu pismo lub inny dokument zawiera informacje niejawne lub wiadomości objęte tajemnicą zawodową lub inną tajemnicą prawnie chronioną albo ma charakter osobisty, organ przeprowadzający czynność przekazuje niezwłocznie pismo lub inny dokument bez jego odczytania prokuratorowi lub sądowi w opieczętowanym opakowaniu.”
Kancelaria specjalizuje się w sprawach karnych. Jeśli potrzebujesz obrońcy skontaktuj się z Kancelarią – 787 056 865.
Upoważnienie do obrony – TUTAJ.