1. Fundacja i stowarzyszenie jako instytucje obowiązane
Art. 2 ust. 1 pkt 21 Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
„Instytucjami obowiązanymi są: (…) fundacje ustanowione na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz.U. z 2020 r. poz. 2167) w zakresie, w jakim przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, bez względu na to, czy płatność jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane“
Art. 2 ust. 1 pkt 22 Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
2. Kiedy fundacja i stowarzyszenie stają się instytucją obowiązaną?
Zgodnie z zapisami ustawy, fundacja, jak również stowarzyszenie są instytucją obowiązaną w zakresie w jakim przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro.
Należy również pamiętać, że nie ma życzenia czy jest to płatność w formie jednorazowej operacji czy jest to kilka operacji, które wydają się być ze sobą powiązane, czyli na przykład w ramach jednej umowy lub jednego świadczenia, darowizny, rozbitej na kilka mniejszych kwot, z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji.
Ale od kiedy tak naprawdę organizacja jest instytucją obowiązaną? Otóż moment wejścia do katalogu instytucji obowiązanej powstaje z chwilą dokonania lub przyjęcia transakcji w gotówce na kwotę równą lub przekraczającą 10 000 euro. Jeśli więc fundacje lub stowarzyszenia nie przyjmą lub nie dokonają transakcji w gotówce, na wskazaną powyżej kwotę, nie są instytucją obowiązaną.
W momencie, kiedy fundacja czy stowarzyszenie stanie się instytucją obowiązaną musi przestrzegać obowiązków wynikających z Ustawy AML, czyli m. in. sporządzić ocenę ryzyka, procedurę wewnętrzną, stosować środki bezpieczeństwa finansowego, etc.
3. Zapisy w statucie
Warto rozważyć zawarcie odpowiednich zapisów w statucie organizacji, które pozwolą zabezpieczyć fundację oraz stowarzyszenie przed obowiązkiem wdrażania skomplikowanych procedur oraz ewentualnych konsekwencji, w przypadku ich niezastosowania. Zapis taki może polegać na zakazie przyjmowania oraz dokonywania transakcji w gotówce w kwocie równej lub przekraczającej 10 000 zł (lub mniej), również, jeśli kwota ta jest sumą kilku wpłat wynikających z jednej umowy.
4. Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Niezależnie od spełnienia powyższy warunków fundacje oraz stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS muszę dokonać zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 7 dni o dnia wpisu do KRS. Więcej o wpisie do CRBR przeczytasz tutaj.