Osobie, która została niesłusznie zatrzymana przysługuje odszkodowanie i zadośćuczynienie. Każdy, kto został niesłusznie zatrzymany, tymczasowo aresztowany lub skazany może dochodzić na drodze sądowej odszkodowania i/lub zadośćuczynienia. Jak dochodzić swoich praw?

 
§ 1. Oskarżonemu, który w wyniku wznowienia postępowania, kasacji lub skargi nadzwyczajnej został uniewinniony lub skazany na łagodniejszą karę, służy od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, wynikłe z wykonania względem niego w całości lub w części kary, której nie powinien był ponieść.
§  2. Przepis § 1 stosuje się także, jeżeli po uchyleniu skazującego orzeczenia postępowanie umorzono wskutek okoliczności, których nie uwzględniono we wcześniejszym postępowaniu.
§  3. Prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia powstaje również w związku z zastosowaniem środka zabezpieczającego w warunkach określonych w § 1 i 2.
§  4.  Odszkodowanie i zadośćuczynienie przysługuje również w wypadku niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania.

Czym jest niesłuszne zatrzymanie?

Zatrzymaniem niesłusznym będzie zatrzymanie bezpodstawne, czyli oparte np. na przypuszczeniach, a nie na twardych dowodach. Aby zatrzymanie zostało uznane za niewątpliwie niesłuszne musi ono powodować dolegliwości, których poszkodowany nie powinien doznać. Mówiąc wprost, będzie to każde zatrzymanie, które nie miałoby miejsca, gdyby organy ścigania należycie prowadziły postępowanie karne i nie podejmowały decyzji o zatrzymaniu na poszlakach, przy braku uzasadnionych powodów lub przesłanek.

Jak dochodzić odszkodowania?

Chcąc dochodzić odszkodowania i/lub zadośćuczynienia za niesłusznie zatrzymanie należy złożyć wniosek w sądzie okręgowym właściwym ze względu na miejsce, w którym nastąpiło zwolnienie tymczasowo aresztowanego lub zwolnienie zatrzymanego.

Wniosek taki jest zwolniony z opat sądowych.

Wysokość odszkodowania?

Odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie stanowi rekompensatę za szkodę  powstałą po stronie osoby zatrzymanej. Wysokość tego świadczenia zależy od indywidualnych uwarunkowań sprawy i poniesionych w związku z tym kosztami. Rekompensata może np. pokryć koszty profesjonalnej pomocy prawnej obrońcy czy wyrównać straty finansowe, które wynikły w związku z zatrzymaniem – utrata pracy, koszty terapii, spadek wartości zatrzymanych rzeczy, utrata mieszkania, powstanie wierzytelności, etc. Co istotne – niezbędnym elementem do przyznania odszkodowania jest stwierdzenie zaistnienia szkody i wykazanie związku przyczynowo – skutkowego z dokonanym zatrzymaniem. Wskazana suma dotyczy zarówno pokrycie poniesionych strat jak i utraconych korzyści.

Osobie niesłusznie zatrzymanej przysługuje również zadośćuczynienie. Można go dochodzić niezależnie od odszkodowania  w ramach jednego postępowania. Dla zasadności przyznania zadośćuczynienia konieczne jest zaistnienie krzywdy doznanej przez niesłusznie zatrzymanego. Nie można więc wskazać konkretnej kwoty (ani minimalnej ani maksymalnej) bowiem każda sprawa opiera się na innych okolicznościach sprawy.

Kancelaria specjalizuje się w sprawach karnych. Jeśli potrzebujesz obrońcy skontaktuj się z Kancelarią – 787 056 865.

Upoważnienie do obrony – TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *