Każdy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka z o.o.) zobowiązany jest do wniesienia wkładu na poczet kapitału zakładowego. Minimalna wysokość kapitału wynosi 5 000 zł. Kapitał zakładowy jest zabezpieczeniem dla ewentualnych wierzycieli spółki, na wypadek gdyby miała ona problem ze spłatą zobowiązań. Można go pokryć w różnej formie. Co więc może stanowić wkład spółki?

Wkład pieniężne i niepieniężne

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych istnieją dwa rodzaje wkładów do spółki z o. o.:

  • wkłady pieniężne;
  • wkłady niepieniężne. 

 

Wkład pieniężny oznacza pewną liczbą jednostek pieniężnych. Może być wniesiony w gotówce do kasy spółki lub przelewem na rachunek bankowy spółki.

Wkład niepieniężny oznacza świadczenie majątkowe wspólnika wnoszone innej formie niż za pomocą jednostek pieniężnych.

Wkładem niepieniężnym, zwanem również aportem, może być np. nieruchomość, udziały lub akcje w innej spółce, wierzytelności, przedsiębiorstwo, znak towarowy.

W sytuacji, gdy do spółki wnoszony jest wkład niepieniężny umowa spółki powinna dokładnie określać co jest tym wkładem, dale wspólnika, który wnosi wkład oraz liczbę i wartość nominalną udziałów objętych za ten wkład. NIE MOŻNA wnieść wkładu niepieniężnego zakładając spółkę przez S24.

Świadczenie pracy

Świadczenie pracy lub usług nie może stanowić wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakaz ten obejmuje zarówno zakaz zaliczania na poczet wkładu wynagrodzenia za usługi świadczone przy powstaniu spółki, jak i świadczenie pracy w trakcie istnienia spółki.

“Przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej albo przeznaczonego na kapitał akcyjny prostej spółki akcyjnej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.”

Wkładem do spółki nie może być również świadczenie usług oraz prawo niezbywalne (np. ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego w postaci użytkowania, służebności osobistej, prawo dożywocia, prawo pierwokupu).

Przedsiębiorstwo

Przedsiębiorstwem jest zespół składników materialnych, np. nieruchomości i ruchomości (maszyny, pojazdy) i niematerialnych (np. koncesje, licencje, wierzytelności) przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo może stanowić aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniesienie przedsiębiorstwa aportem obejmuje wszystko co wchodzi w jego skład.

Należy jednak pamiętać, że wniesienie aportu do spółki z o.o. nie powoduje automatycznego przejścia praw i obowiązków przedsiębiorcy wynikających z różnego rodzaju umów jakie wiązały go z podmiotami trzecimi na spółkę z o.o. Tym samym, jeśli wynika to z umowy z danym kontrahentem, do przeniesienia obowiązków z umowy zawartej przez przedsiębiorcę, konieczne jest uzyskanie zgody podmiotu, będącego drugą stroną umowy.

W konsekwencji, przed wniesieniem przedsiębiorstwa aportem do spółki wielokrotnie konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody kontrahentów na zawarcie umowy cesji pomiędzy spółką, a przedsiębiorcą oraz zgód na przejęcie długów przez spółkę.

Jeżeli przedsiębiorca posiadał  koncesje, licencje czy zezwolenia, to aby przenieść je na spółkę trzeba uzyskać zgodę właściwego organu.

 

 

 

Kancelaria specjalizuje się w obsłudze spółek oraz prawie gospodarczym. Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalnych pełnomocników przy zakładaniu lub bieżącej obsłudze spółki  skontaktuj się z Kancelarią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *