Likwidacja spółki stanowi proces organizacyjny, który nie tylko dotyka struktury/istnienia przedsiębiorstwa, ale także ma istotny wpływ na stosunki pracy. W wyniku likwidacji następuje rozwiązanie wszelkich umów, w tym umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika – co powoduje, że mimo braku winy pracownika, dochodzi do ustania stosunku pracy. W tym kontekście przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw szczegółowych gwarantują ochronę osób zatrudnionych, a także określają obowiązki zarówno pracodawcy (a w dalszej perspektywie – likwidatora), jak i pracownika

Obowiązki pracodawcy w sytuacji likwidacji spółki

Wszelkie prawa pracodawcy w okresie likwidacji przejmuje likwidator. Do jego podstawowych obowiązków w tym okresie należy doprowadzenie do zakończenia wszelkich umów z kontrahentami oraz zakończenie stosunku pracy głownie z przyczyn ekonomicznych.
 
W wyniku likwidacji spółki dochodzi zatem do rozwiązania umów o pracę co do zasady z przyczyn niedotyczących pracownika. Likwidacja nie wyłącza zwolnienie pracownika z jego winy jeśli zachodzą takie okoliczności. Takie rozwiązanie musi być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności z zachowaniem:
  1. obowiązku zachowania formy pisemnej wypowiedzenia (art. 30 § 1 Kodeksu pracy),
  2. okresów wypowiedzenia – ustalonych zarówno ustawowo, jak i wynikających z indywidualnych lub zbiorowych układów pracy,
  3. przyznania odprawy – w sytuacjach, gdy przewidują to przepisy o zwolnieniach grupowych lub postanowienia umowne.
W okresie likwidacji spółki  likwidator zobowiązany jest również do realizacji m.in.:
  1. poinformowania pracowników o planowanych zmianach i terminach rozwiązania stosunku pracy (w miarę możliwości),
  2. przeprowadzenie procedury zwolnień grupowych – w sytuacjach, gdy zatrudnionych jest wiele osób (obejmuje istnienie związków zawodowych), pracodawca musi spełnić wymogi proceduralne (m.in. uzgodnić warunki z przedstawicielami pracowników),
  3. dokonanie rozliczenia pracowniczego, w tym wypłatę odpraw (jeśli przysługują) i należnych świadczeń.
 
Pracodawca (likwidator) nie ma prawa:
  1. łamać zasad ochrony pracowników korzystających z ochrony szczególnej (np. w okresie urlopu macierzyńskiego – nie dotyczy zwolnienia),
  2. jednostronnie zmieniać postanowień umowy o pracę, w tym skracać okres wypowiedzenia (chyba, że za odszkodowaniem w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia),
  3. wypowiadać umowy wyłącznie z powodu wystąpienia choroby (co nie wyłącza wypowiedzenia umowy w trakcie zwolnienia lekarskiego).
 
 

§ 1. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41, ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.

Analiza szczegółowych sytuacji

Jakie uprawnienia ma pracodawca oraz jaki zakres prawnej ochrony przysługuje pracownikowi w trakcie likwidacji spółki? Poniżej znajdują się odpowiedzi jaka ochrona przysługuje pracownikom podczas likwidacji.

 

Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracodawca może wypowiedzieć umowę pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego. W okresie likwidacji pracownika nie obejmuje okres ochronny w trakcie jego trwania.

 

Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego

analogicznie jak powyżej pracodawca może wypowiedzieć umowę pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego.

 

Skracanie okresu wypowiedzenia

Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia, jednak należy pamiętać, że zobligowany on jest do wypłaty 

 

Pracownikowi pozostało miej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę z takim pracownikiem. W okresie likwidacji pracownikowi nie przysługuje okres ochrony w związku z okresem pozostałym do uzyskania wieku emerytalnego.

 

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy

Pracodawca może wypowiedzieć pracownikami warunki pracy lub płacy na tych samych zasadach jakby likwidacji nie było. Oznacza to, że jeśli pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia jaki przysługuje pracownikowi. 

Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalnych prawników skontaktuj się z Kancelarią – 787 056 865.

Specjalizujemy się m. in. w stałem obsłudze firm oraz in-house.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *