Co w sytuacji, kiedy rodzic zataja lub zaniża źródła dochodu, celowo nie podejmuje (legalnej) pracy z obawy przez obowiązkiem alimentacyjnym? Czy istnieje możliwość nałożenia obowiązku alimentacyjnego na osobę bezrobotną lub możliwość wyegzekwowania wyższych alimentów umożliwiających pokrycie potrzeb dzieci? Wiele osób jest w błędnym przekonaniu, że nie ma takiej możliwości, że skoro zobowiązany nie pracuje, to Sąd nie przyzna alimentów.
Możliwości zarobkowe rodzica
Przez zarobkowe i majątkowe możliwości należy rozumieć zdolność do podjęcia pracy, a nie faktycznie uzyskiwane zarobki. Sąd rozpoznając sprawę o zasądzenie alimentów będzie badał czy rodzić może podjąć pracę, jakie posiada kwalifikacje, czy posiada wyuczony zawód, czy jest zdolny do podjęcia pracy i jakie, w oparciu o te informacje, ma możliwości zarobkowe.
Stanowisko Sądu
“Możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej nie wynikają z faktyczne osiąganych zarobków i dochodów, ale stanowią środki pieniężne, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swych sił umysłowych i fizycznych.“
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 11 maja 2017 r., sygn. akt I ACa 1827/16.
“Wysokość alimentów uzależniona jest od możliwości zarobkowych strony zobowiązanej, a nie od faktycznie przez nią dochodu. Możliwości zarobkowe natomiast analizować należy przez pryzmat wieku, stanu zdrowia, wykształcenia i doświadczenia zarówno życiowego, jak i zawodowego.“
Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. akt IV RCa 58/17.
Uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego
Art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.”
- obowiązek alimentacyjny wiąże się dla rodzica z nadmiernym uszczerbkiem;
- dziecko nie dokłada starań aby uzyskać możliwość samodzielnego utrzymywania się
Więcej o przyczynach uchylenia się do obowiązku alimentacyjnego przeczytasz tutaj.
Kancelaria specjalizuje się w sprawach rodzinnych. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej profesjonalnych pełnomocników skontaktuj się z Kancelarią.