Trybunał Konstytucyjny 4 czerwca 2024 r. wydał wyrok (sygn. akt SK 22/21), w którym orzekł o niezgodności art. 42 § 3 Kodeksu karnego, w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4 kodeksu karnego z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. To ważne orzeczenie dla każdego, wobec którego zapadł wyrok, w którym sąd orzekł dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Wyrok otwiera takim osobom drogę pozwalającą odzyskać prawo jazdy.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego przepis art. 42 § 3 k.k. jest niezgodny z Konstytucją RP.
W ocenie trybunału obligatoryjność orzekania nadmiernie ogranicza władzę sędziego, a jednocześnie zrównuje przestępstwa materialne (skutkowe) i formalne (bezskutkowe), co oznacza, że sąd zobligowany był wymierzać karę dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdu zarówno w sytuacji kiedy sprawca spowodował katastrofę w ruchu lądowym jak i w momencie samego uruchomienia pojazdu.
Co zrobić jeśli już zostałeś prawomocnie skazany?
Możliwe jest wznowienie postępowania karnego, w którym zostałem skazany.
Jeśli zostałeś skazany za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu, będąc wcześniej prawomocnie skazanym za przestępstwo prowadzenia pod wpływem (tj. art. 187a § 4 k.k.) i orzeczono wobec Ciebie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych możesz wystąpić z wnioskiem o wznowienie postępowania.
Koszty opłaty za taki wniosek to 150 zł.
Wniosek o wznowienie postępowania może sporządzić i złożyć jedynie zawodowy prawnik – np. radca prawny. W przypadku osobistego złożenia takiego wniosku Sąd ma prawo odmówić przyjęcia takiego wniosku bez wzywania do usunięcia braków formalnych.
Niedopuszczalne jest wznowienie postępowania z urzędu na niekorzyść oskarżonego po upływie roku od daty uprawomocnienia się orzeczenia.
Kancelaria specjalizuje się w sprawach karnych. Jeśli potrzebujesz obrońcy skontaktuj się z Kancelarią – 787 056 865.
Upoważnienie do obrony – TUTAJ.