Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorca nabył niektóre uprawnienia konsumenta. Z pewnością są to zmiany korzystniejsze dla przedsiębiorców – spełnią funkcję ochronną i umożliwią skorzystanie w niektórych przypadkach z ochrony przysługującej konsumentom.
Dotychczas, przedsiębiorca uważany za profesjonalnego uczestnika rynku był na przegranej pozycji. Podpisując umowę albo godził się na wszystkie jej warunki, albo rezygnował z jej podpisania, nie mając możliwości skorzystania z żadnej ochrony na przykład z możliwość odstąpienia od umowy lub ochrony przed niewłaściwymi klauzulami umownymi.
Kim jest konsument?
Definicję konsumenta normuje art. 221 k.c., zgodnie z którym jest to osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnych (np. podpisuje umowę) z przedsiębiorcą, i która nawiązana jest bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową tego przedsiębiorcy (np. zawarcie z przedsiębiorcą prowadzącym działalność o charakterze świadczenia usług budowlanych umowy o roboty budowlane. Umowa sprzedaży roweru nie będzie związana z prowadzoną działalnością przedsiębiorcy.).
Konsument jest uważany za słabszą stronę obrotu gospodarczego, dlatego też jego interesy powinny być chronione w szerszej mierze niż interesy profesjonalisty, za jakiego uważa się przedsiębiorcę.
Ochrona konsumencka jest zagwarantowana w art. 76 Konstytucji RP, tj.:
„Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Zakres tej ochrony określa ustawa”
Czego dotyczą zmiany?
Zmiana skierowana jest do przedsiębiorców zawierających relacje z innymi przedsiębiorcami. Nie dotyczy to więc relacji między przedsiębiorcą, a konsumentem, zatem nie należy zrównywać uprawnień przedsiębiorcy z uprawnieniami konsumenta w takich relacjach. Należy pamiętać, że dokonane zmiany nie powodują, że przedsiębiorca stanie się konsumentem, albowiem wskazana powyżej ustawowa definicja konsumenta nie uległa zmianie. Zmiany powodują, że przedsiębiorca będzie mógł w określonych sytuacjach korzystać z uprawnień (w tym ochrony) konsumenta.
Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1495) wprowadziła do kodeksu cywilnego oraz do Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta nowe przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 2021 r. Zmiany skutkują:
- zakazem stosowania klauzul niedozwolonych, tzw. abuzywnych – art. 3855 k.c. (katalog klauzul niedozwolonych znajdziesz tutaj);
- rękojmią za wady rzeczy sprzedanej – art. 5564 k.c. oraz art. 5565 k.c. Oznacza to, że sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną, zatem nie będzie on mógł wyłączyć rękojmi za wady, z tego powodu, że kupujący jest przedsiębiorcą. Ochrona istnieje z domniemania istnienia wady fizycznej w momencie wydania rzeczy, jeśli została stwierdzona wada w ciągu roku od wydania rzeczy;
- roszczeniem regresowym do poprzedniego sprzedawcy w związku z wykonaniem reklamacji konsumenta – art. 5765 k.c.;
- możliwością odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa w terminie 14 dni. Termin ten zostanie wydłużony do 12 miesięcy, jeśli przedsiębiorca nie zostanie poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy – art. 38a Ustawy o prawach konsumenta.
Ponadto, jeśli zapisy umowne nie zostały uzgodnione indywidualnie, jeśli kształtują prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami lub jeśli rażąco naruszają interesy przedsiębiorcy, które nie dotyczą przy tym uprawnień określających głównych oświadczeń stron (w tym cenę lub wynagrodzenie), jeśli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny – nie będą one wiązały przedsiębiorcy.
Zmiany spowodowały powstanie nowej kategoria przedsiębiorca – konsument, w której skład będą wchodziły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które w odniesieniu do umów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale niemających charakteru zawodowego, korzystają z niektórych uprawnień przysługujących do tej pory tylko konsumentom.
Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność o charakterze budowlanym i dokona zakupu telefonu komórkowego będzie mógł skorzystać z ochrony, natomiast gdyby zakupił cegły, z takiej ochrony już nie będzie mógł skorzystać, dlatego, że jest to czynność prawna (zawarcie umowy sprzedaży) bezpośrednio związana w przedmiotem wykonywanej działalności. Dlatego też, aby przedsiębiorca mógł skorzystać z ochrony, niezbędne jest ustalenie zawodowego charakteru zawieranej umowy. Ustalenie czy dana czynność ma charakter zawodowy będzie możliwa między innymi w oparciu o kody PKD wpisane w Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej.
Ważne !!!
Przedsiębiorca – konsument dotyczy wyłącznie osób prowadzących jednoosobową działalności gospodarczą (w tym spółki cywilne), zatem z przywileju konsumenta nie skorzystają spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo – akcyjna), ani też spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna).
Ochrona nie dotyczy umów zawartych przed dniem 1 stycznia 2021 r.
Co istotne, pomimo zmian przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać z pomocy Prezesa Urzędu Ochrony Praw Konsumenta i Konsumenta (UOKiK) oraz Rzeczników Praw Konsumenta.