Czy można wchodzić z psem na plażę? Często możemy spotkać się z tabliczką „zakaz wyprowadzania psów”, „zakaz wstępu z psem” czy też inne temu podobne.
Czy zakazy te są zgodne z polskim prawem? Odpowiedź brzmi – NIE !!!
 
Takie zakazy są niezgodne z polskim prawem a przede wszystkim z Konstytucją bowiem ograniczają swobodę przemieszczania się:
1. Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu.
2. Każdy może swobodnie opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
 
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
 
Takie zakazy nadmiernie ograniczają swobodę związaną z przemieszczaniem się oraz przebywaniem w określonym miejscu naszym czworonogom a tym samym ich właścicielom.
 

Co na to Sądy ?

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – II SA/Gd 219/20
 
„Wyznaczony przez organ prawotwórczy obowiązek nie wprowadzania zwierząt do obiektów użyteczności publicznej prowadzi, zdaniem sądu, do skutków prawnych nie do przyjęcia w państwie prawnym, gdyż narusza wolność własności i pośrednio wolność poruszania się osób, którym towarzyszą psy i inne zwierzęta domowe w stopniu przekraczającym wymogi zasady proporcjonalności przez zastosowanie zakazu wobec wszystkich obiektów użyteczności publicznej.” […] Ustanowienie tak daleko idącego zakazu jak zakaz wyprowadzania psów do piaskownic, placów gier i zabaw, czy na kąpieliska nie realizuje celu regulacji ustawowej, sprowadzającego się do ustalenia sposobu postępowania ze zwierzętami wykluczającego ich uciążliwość i zagrożenie z ich strony, a bez wątpienia nadmiernie ogranicza swobodę poruszania i przebywania w określonym miejscu właścicieli tych zwierząt domowych”
 
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 4 kwietnia 2024 r. – II SA/Sz 1065/23
 
„Skoro zatem zasady postępowania ze zwierzętami (psami) w miejscach publicznych zostały unormowane w regulaminie utrzymania czystości i porządku, to regulowanie tej samej materii w akcie prawa miejscowego określającym zasady korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznych, jakimi są plaże i kąpieliska strzeżone, należy uznać za sprzeczne z prawem.”
 
 
Organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie: (…)
4) zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. art. 40 ust. 1-2 ustawy o samorządzie gminnym
Nie są natomiast uprawnione do wydawania regulacji uniemożliwiających korzystanie z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.
 
 
Pamiętajmy, że nieważność zakazów nie zwalnia właścicieli z utrzymania czystości czy zachowania zasad bezpieczeństwa.
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *