Przepisy kodeksu spółek handlowych pozwalają na wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp z o.o.) z ważnych przyczyn dotyczących tego wspólnika, jeżeli żądają tego wszyscy pozostali wspólnicy, których udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. Jakie wyłączyć wspólnika w spółce z o.o.?

 
“Z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego.

Ważne przyczyny wyłączenia spólnika

Ważnych przyczyn może być wiele, natomiast za nie należy uznać z pewnością te, które narażają spółkę na straty oraz uniemożliwiają jej właściwe prowadzenie. Ważne powody nie musza być jednak związane z bezpośrednią winą tego wspólnika. Do przykładowych ważnych przyczyn zaliczyć można m. in.: działanie ma szkodę spółki, niewykonywanie przez wspólnika uchwał, podejmowanie działań konkurencyjnych, nadużywanie prawa indywidualnej kontroli, naruszenie zasad lojalności wobec spółki, brak współdziałania przy podejmowaniu uchwał, nierespektowania przez wspólnika przyjętego na siebie zobowiązania, choroba, wyjazd za granicę, etc.

Ważna przyczyną jest taka okoliczność, która pozwala na uznanie, że działalność spółki w dotychczasowym składzie personalnym będzie wysoce utrudniona czy wręcz niemożliwa.

Jak wyłączyć wspólnika ze sp. z o. o.?

Wspólnika można wyłączyć jedynie na drodze postępowania sądowego. W związku z tym należy wystąpić z powództwem (sporządzić pozew) o wyłączenie danego wspólnika, do sądu rejonowego właściwego dla siedziby spółki. Opłata od takiego pozwu wynosi 5000 zł.

Uwaga!

W spółce, której jest dwóch wspólników o równych udziałach (50/50) nie ma możliwości wyłączenia wspólnika, bowiem żaden z nich nie ma więcej niż połowa udziałów kapitału zakładowego. 

Umowa spółki nie może przewidywać, że można wyłączyć wspólnika przez pozostałych wspólników, których liczba udziałów wynosi mniej niże połowa kapitału zakładowego, co wyłącza art. 266 § 2 k.s.h. Takie postanowienie umowy będzie nieważne.

 
Umowa spółki może przyznać prawo wystąpienia z powództwem, o którym mowa w § 1, także mniejszej liczbie wspólników, jeżeli ich udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. W tym przypadku powinni być pozwani wszyscy pozostali wspólnicy.

Co z udziałami wyłączonego wspólnika?

Po orzeczeniu przez sąd o wyłączeniu wspólnika ze spółki z o.o. konieczne jest przejęcie udziałów przez pozostałych wspólników. Podstawą do przejęcia będzie więc prawomocny wyrok, w którym sąd orzeknie wyłączenie wspólnika oraz wskaże cenę przejęcia oraz termin jej uiszczenia. Należy podkreślić, że warunkiem dokonania wyłączenia wspólnika będzie właśnie przejęcie jego udziałów. Sąd ustala cenę przejęcia na podstawie rzeczywistej wartości udziału w dniu doręczenia pozwu.

 

 
Udziały wspólnika wyłączonego muszą być przejęte przez wspólników lub osoby trzecie. Cenę przejęcia ustala sąd na podstawie rzeczywistej wartości w dniu doręczenia pozwu.

Udziału może więc przejąć osoba spoza spółki, czyli w skrócie mówiąc nowy wspólnik. Umowa spółki może regulować przejęcie udziałów w takiej sytuacji. W sytuacji braku jakichkolwiek uregulowań dotyczących przejęcia udziałów po wspólniku, należałoby stosować zasadę pierwszeństwa wykupu udziałów dotychczasowych wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów, która obowiązuje w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego.

 

Kancelaria specjalizuje się w sprawach spółek. Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalnych pełnomocników skontaktuj się z Kancelarią – 787 056 865.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *