Wyłudzenie kredytu (oszustwo kredytowe) to rodzaj oszustwa finansowego polegające na przedłożeniu nierzetelnych, poświadczających nieprawdę, sfałszowanych lub przerobionych dokumentów, w celu uzyskania kredytu, pożyczki lub innych podobnych świadczeń.

 

§ 1. Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew ciążącemu obowiązkowi, nie powiadamia właściwego podmiotu o powstaniu sytuacji mogącej mieć wpływ na wstrzymanie albo ograniczenie wysokości udzielonego wsparcia finansowego, określonego w § 1, lub zamówienia publicznego albo na możliwość dalszego korzystania z instrumentu płatniczego.
§ 3. Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wykorzystaniu wsparcia finansowego lub instrumentu płatniczego, określonych w § 1, zrezygnował z dotacji lub zamówienia publicznego albo zaspokoił roszczenia pokrzywdzonego.

Wyłudzenia kredytu z zamiarem jego spłaty

Przestępstwo wyłudzenia kredytu jest tzw. przestępstwem formalnym, co oznacza, że nie jest ważny zamiar spłaty kredytu, a fakt podjęcia próby jego uzyskania w oparciu o nieprawdziwe dane. 

Jeśli więc we wniosku kredytowym zawyżyłeś swoje dochody, aby mieć większe szanse na uzyskanie kredytu i przekazałeś go pracownikowi banku to dopuściłeś się przestępstwa wyłudzenia kredytu.

A co jeśli złożyłeś taki wniosek z zamiarem regularnej spłaty rat?

Otóż mimo że miałeś dobre intencje – zamiar spłaty, wyłudzenie kredytu z zamiarem spłaty stanowi przestępstwo. Jeśli więc bank wykaże nieprawidłowości grozi Ci kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

Przykłady wyłudzenia kredytu

Art. 297 k.k. wskazuje wiele zachowań przestępczych wyłudzenia kredytu. Zachowanie sprawcy może polegać m.in. na:

  • przedkładaniu dokumentów podrobionych (dokumentów sporządzonych przez osobę do tego nie uprawnioną z zachowaniem pozoru autentyczności – np. zaświadczenie o zarobkach z zakładu pracy);
  • przedkładaniu dokumentów przerobionych  (dokumentów autentycznych, zmienionych przez nieupoważnioną osobę – np. zmiana treści zaświadczenia faktycznie wydane przez pracodawcę);
  • posługiwaniu się dokumentami, które poświadczają nieprawdę (dokumenty autentyczne, które potwierdzają okoliczności, które nie miały miejsca, bądź zostały przeinaczone albo zatajone –  np. wskazanie we wniosku kredytowym zawyżonej kwoty wynagrodzenia lub mniejszej liczby osób na utrzymaniu);
  • przedkładaniu dokumentów, które są nierzetelne  (dokumentów z informacjami niepełnymi, zatajającymi jakiś informacje – np. przedłożenie dokumentów niekompletnych);

Przedawnienie oszystwa kredytowego

Przestępstwo wyłudzenia kredytu przedawnia się jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło 10 lat. Co znaczy, że po upływie 10 lat sprawca uniknie kary za popełnione przestępstwo. Jeśli natomiast wobec sprawcy tego przestępstwa zostało już wszczęte postępowanie – karalność przestępstwa ulega przedłużeniu o 10 lat.

 

 

Kancelaria specjalizuje się w sprawach karnych. Jeśli potrzebujesz obrońcy skontaktuj się z Kancelarią – 787 056 865.

Upoważnienie do obrony – TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *